Dobrý den, milovníci prken, co neznamenají jen jediný svět!
Zdraví vás mladý divadelní soubor Mrsťa Prsťa z Kouřimi a přeje vám příjemné chvíle listování našimi stránkami. A najdete-li někdy cestu i na naše představení, tak i dobrou zábavu!

Další soubory působící společně s MP


Mrsťa Prsťa Dram /a tak../
Věkově nejmladší soubor působící na kouřimské scéně společně s Mrsťou Prsťou se skládá z desítky studentů ZUŠ Kouřim ve věkovém rozpětí od 12 do 18 let, kteří pomalu stoupají v pomyslném žebříčku divadelních dovedností a hravosti. Na svém kontě mají Dramaťáci již několik divadelních pásem /"Andělové, zubaři a ouřednice", "Ještě než vám klesnou víčka"/, westernovou parodii Od La Platy k Fergussonu 2.,  dell´artovou Studentskou komedii či pohádku Lakomá Barka. V současnosti část z nich pracuje na crazy komedii Čajový dýchánek a část lehce koketuje s pravidly Improvizační ligy. Dramaťáci společně s ostatními soubory sdruženými pod hlavičkou Mrsti Prsti spoluorganizují festival Kouřimské Podivování i Zámecká prkna a účastní se exteriérových akcí pořádaných Mrsťou Prsťou.

Hry:
Improshow (2016)
Na koho to slovo padne (2017)
Tety na zabití (2019)
Dioptrie (2023) 
Malá Divadelní Kompanie (MDK)
z Kraje Kouřimského  
Něco více o souboru MDK
Jde o volné sdružení herecky závislých dramaturgů, učitelů, právniček, hasičů, žen na mateřské a studentů z různých souborů působících od Prahy přes Kouřim po Kolín /tedy v dřívějším Kraji Kouřimském – lat. Circulus Caurzimensis/.
Ti všichni tvoří volně otevřený soubor MDK /"Malá Divadelní Kompanie"/ a sdružují je především dvě věci - osoba režiséra a pachatele scénářů tohoto sdružení Martina Drahovzala, a také proslulý Kinosál v malebném městě Kouřimi, kde má soubor nyní své materiální zázemí i prostor pro nezávislé zkoušení. Protože jsou obě tyto věci vlastní i zdejšímu mateřskému souboru Mrsťa Prsťa, není divu, že spolu tyto divadelní subjekty těsně spolupracují a herecky si vypomáhají, aniž by jeden druhému jakkoliv konkurovali. Naopak. Ze společné práce vyšla v minulosti řada úspěšných exteriérových představení, která lze připsat na konto MDK - "Vinaři", "Má krásné nohy! vykřikla mladá dáma", "Radslav, kníže zličské", " Bylo nás 5", "O záletném faráři a krásné pekařce", "Kmochovy inspirace", „U cíle!“ a další. Společně také organizují exteriérové akce Sen noci kouřimské, Oživlé obrazy dob minulých /Kolínské legendy, Barokní Kouřim, Secesní Kouřim/,  festival studentského divadla Zámecká prkna Kolín a v roce 2019 přibyly ještě noční prohlídky na zámku Kačina „Mnoho povyku pro divadlo“.
Z velkých představení je třeba zmínit černou komedii podle filmu "Válka Roseových“, kterou od konce roku 2015 uvádí soubor po rozsáhlých úpravách nejprve pod názvem „Dokud vás smrt nerozdělí!“ a posléze i pod originálním názvem. S touto komedií soubor na jaře 2016 zvítězil na přehlídce Sněhový Brněnec a odvezl si řadu ocenění za herecké výkony, výpravu i režii a postoupil na nár.přehlídku ve Vysokém n.Jizerou, kde opět herecky i režijně bodoval a byl doporučen na Jiráskův Hronov 2017.
V roce 2018 měla premiéru autorská crazy komedie inspirovaná románem Brama Stokera a béčkovými horory „Zločin na Lipnici aneb Dracula is back!“.
V létě 2022 vznikají nové oživené prohlídky zámku Kačina, které zachycují kavalískou cestu budoucího stavitele zámku Jana Rudolfa Chotka Evropou s názvem "Poprask na Kačině".
V roce 2023 se v oficiální premiéře představila detektivní komedie "Případ Baskerville aneb Rapsodie na blatech."
Každoročně o velikonocích hrají herci MDK na skanzenu v Kouřimi svojí verzi pašijové hry nazvanou "Zlomky z Pašijí" a o adventu dramatizovanou legendu "O svatej Barboře". 
Jednotlivé tituly si mohou Mrsťa Prsťa Kouřim i Malé divadlo Kolín prezentovat i jako svou vlastní činnost.


2015
Válka Roseových
Něco velmi málo o hře Válka Roseových
Rozvodovou válku manželského páru Barbary a Olivera z knihy The War of the Roses není asi nutno příliš představovat. Filmoví nadšenci mají v paměti skvělý snímek s M. Douglasem a K. Turnerovou, divadelníci pak dvojí zpracování s jedinečným M. Dlouhým v hlavní roli, které je úspěšně uváděno na českých jevištích.
 
Nás téma rozpadu jednoho partnerského vztahu samozřejmě zaujalo už dávno, protože neveselá životní realita je tu nazírána černohumornou optikou, což nás baví. A krom toho, jak se běžně říkává v našem malém zakaleném českém rybníčku: “člověka to potěší, když slyší o cizím neštěstí...“  Ostatně z reakcí některých diváků zní: „…to je přesný…to je jak u nás…“.
Tak snad pobavíme i vás na první pohled nepříliš úsměvným tématem…
PS: Dnes prosím nečekejte slavnou lustrovou scénu.. I amatérské divadlo dostihly finanční škrty, a tak slavný broušený klenot musel nakonec zůstat odpočívat v Jablonci...
 
Hrají:
Austová Lada – Barbara Roseová /manželka/
Hampl Ondřej – Oliver Rose /manžel/
Koberová Eva – Thurmontová /právnička/
Dědek Lukáš  - Goldstein /právník/
Drahovzal Martin  - lékař
Suchová Bára – dražitelka, sestřička, kritička
Mareček Pavel  - Olaf Holmennkollen /vyslanec/
Tereza Benešová –  Karen /sekretářka/,
      Gudrun Holmenkollenová /vyslancová/
Scénář – Warren Adler
Překlad – Ondřej Sokol
Úprava - Martin Drahovzal
Režie – Martin Drahovzal
Zvuk – Luboš Miřatský
Světlo – David Hladík
Výprava – Malé divadlo a Kulifaj


Sněhový Brněnec 2016
O víkendu 9.- 10. dubna vyrazil soubor MDK na krajskou přehlídku Sněhový Brněnec, aby zdejšímu publiku představil svou rozvodovou černou komedii "..dokud vás smrt nerozdělí!". První přehlídka tohoto druhu pro soubor a hned veliké a radostné překvapení. Díky báječným a vstřícným organizátorům a skvělému publiku v plném sále se všem hercům hrálo přímo královsky, což se odrazilo zpětně jak na diváckých reakcích /upřímný smích a potlek po každé odehrané scéně / i večerním hodnocení odborné poroty v čele s prof. Mgr. Františkem Laurinem.
Nedělní vyhlášení výsledků bylo proto euforickou jízdou smrští získaných cen:
Čestné uznání:
- Eva Koberová (Divadlo MDK Kouřim) za herecký výkon v inscenaci „...dokud vás smrt nerozdělí!“
- Lukáš Dědek (Divadlo MDK Kouřim) za herecký výkon v inscenaci „...dokud vás smrt nerozdělí!“
Ceny:
Cena  za herecký výkon Ondřeji Hamplovi (Divadlo MDK Kouřim) v inscenaci „...dokud vás smrt nerozdělí!“
Cena  za herecký výkon Ladě Austové (Divadlo MDK Kouřim) v inscenaci „...dokud vás smrt nerozdělí!“
Cena za režii Martinu Drahovzalovi (Divadlo MDK Kouřim) – inscenace „...dokud vás smrt nerozdělí!“
Cena Divadlo MDK Kouřim za výpravu v inscenaci „...dokud vás smrt nerozdělí!“
Cena souboru Divadlu MDK Kouřim za inscenaci hry „...dokud vás smrt nerozdělí!“
Cena za inscenaci - Nominace na KDP :  DIVADLO MDK KOUŘIM – inscenace „... dokud vás smrt nerozdělí!“

Děkujeme divákům, kteří nás podpořili, děkujeme organizátorům, kteří se o nás starali a děkujeme sami sobě, že jsme to takto zahráli.
A těšíme se na podzim do Vysokého nad Jizerou
.


2018
"Zločin na Lipnici aneb Dracula is back!"
Od jara 2018 hraje soubor MDK autorskou komedii, která volně parafrázuje jak známý román Brama Stokera, tak tzv. "béčkové" horory, v nichž se vždy parta mladých lidí někam vydá, aby zjistila že zpět se vrátí jen ti nejodvážnější /nejkrásnější, nejcharismatičtější, nejlépe placení atd. - vyberte si dle libosti/. A o čem, že to brakový příběh autora a režiséra Martina Drahovzala je?
 
Kdysi...na transylvánský hrad přijíždí právník Jonathan Harker, aby zprostředkoval koupi domu v Londýně pro podivínského hraběte Draculu. Netuší však, že se jeho služební cesta stane nečekaně kousavou...

Včera...na český hrad Lipnici přijíždí parta divadelníků, aby tu natočila amatérský film inspirovaný Stokerovým románem Dracula. Jenže nikdo z nich netuší, že realita onoho podzimního víkendu bude nakonec zubatě jiná...

Dnes ..se vážení diváci nebude konat žádný umělecký happening, dnes půjde o čirou zábavu. Nekomplikovanou a lehce stravitelnou, po níž rozhodně nebudete mít těžký večer. Snažíme se poctivě vyjít vstříc všem požadavkům dnešní doby, aby umění bylo prosté až bezduché /u některých postav naší hry to platí doslova/, ale přesto nepostrádalo tolik žádané prvky hororové či erotické, povinně vyváženou genderovou korektnost, nezbytnou politickou satiru, pseudoreálný pohled na svět dnešních mladých lidí a stopy Daniela Hůlky.
Naše komedie je tzv. „autorská“ a byla napsána našim mladým hercům „na tělo“, aby se konečně mohli do něčeho pořádně zakousnout a dostali příležitost předvést své vlohy i nadšení ve velkých rolích. Budiž jim ke cti, že se s oním úkolem perou srdnatě, nemilosrdně a do poslední kapky krve.
Zda se jim to daří, ale musíte posoudit sami...
PS: Možná znáte černobílý film z roku 1971 „Hrabě Drákula“ s Iljou Rackem natáčený také na Lipnici. Jistá podobnost s naší hrou není čistě náhodná…

Hrají:
Bára / Mína: Barbora Manglová
Hanka / Lucy: Hana Gabrielová
Terka / Upírka: Tereza Benešová
Eva / van Helsink (ová): Eva Koberová
Tom / Jonathan: Tomáš Musil
Kentán / Seward: Pavel Mareček
Martin / Dracula: Martin Drahovzal
Kastelán: Lukáš Dědek
***
Zvuk: Luboš Miřatský
Světla: Kateřina Škrétová
Kulisy: Nikola Suchová     
Scénář a režie: Martin Drahovzal

***

2019
Mnoho povyku pro divadlo

Mladý hrabě Karel Rudolf Chotek přijíždí na letní vakace na rodinný zámek Kačinu, aby zde nejen strávil léto, ale také s rodinými příslušníky a zámeckým personálem nazkoušel divadelní hru, kterou sám napsal...
Noční oživené prohlídky zámku Kačina.

 

2021
Svůj širák odhazuji v dál

Hravá koláž o životě člověka v době barokní aneb Od Cyrana přes lidový tyjátr až k jezovitům a zpět.
Chcete vědět, jak úsměvně vznikal Rembrandtův obraz „Usmívající se Saskie“, kdo postavil zámek v Chlumci nad Cidlinou či jak dopadne starý manžel, když si jeho mladá žena pozve  „milce do seknice“?
Malá divadelní kumpanyje Kraje Kouřimského (Mrsťa Prsťa Kouřim + Malé divadlo Kolín) vás provede historií a zaručuje, že se společně pobavíte i poučíte.
Navíc si poslechnete skladby, které k barokní době neodmyslitelně patří.
***
Divadlo hrají:
Radka Pšeničková, Martin Drahovzal, Petr Němec, Tereza Kozáková, Barbora Manglová
***
Písně zpívají:
Barbora Manglová a Tereza Kozáková
***
Na hudební nástroj, jenž se může státi varhanami i cemballem doprovází:
Tomáš Holoubek
***
Scénář: Martin Drahovzal a Iva Lubinová dle dobových textů a vlastní fantazie
***
Režie: Martin Drahovzal
***
Něco málo z historie představení:
Divadelní koláž Svůj širák odhazuji v dál jsme vytvořili v roce 2000 pro výstavu Baroko na Kolínsku, kterou pořádalo Regionální muzeum v Kolíně /jejímž autorem byl současný ředitel V. Rišlink/ a hrajeme ji na hradech, zámcích či v kostelích dodnes. Základem této historické divadelní koláže jsou skutečné barokní texty, básně, zápisy z kronik i torzo lidové hry z Nebovid známé jako Salička /v našem představení ji najdete jako příběh nevěrné manželky/. Ale protože jsme především komedianti, nechtěli jsme jen poučovat, ale i bavit, a tak jsme přidali i něco z naší fantazie a nechali barokního malíře prožívat umělecká muka nad surrealistickými modely či Cyrana svádět dámu místo šermu.
A aby nebylo divadla málo, přibyla i hraná legenda o svatém Janu Nepomuckém, a také hudební zpestření dobovými písněmi i instrumentálními skladbami slavných barokních i pozdně barokních autorů.
Takže se dobře bavte a vězte, že baroko není jen pro oko...
 
                                           
2022
Poprask na Kačině

Kavalírská cesta hraběte Rudolfa Chotka rokokovou Evropou. Setká se mladý muž s Carlem Goldonim, Denisem Diderotem či králem Ludvíkem XVI.? 
Inscenované nočné prohlídky na zámku Kačina. 


2023
Případ Baskerville aneb Rapsodie na blatech
Detektivní komedie inspirovaná slavným románem A.C.Doyla. Nejslavnější detektiv na stopě děsivého přízraku!

Kdo by neznal nejslavnějšího detektiva Sherlocka Holmese a jeho věrného přítele Johna Watsona. A jeho geniální detektivní metodu dedukce. A kdo aspoň jednou nečetl či neviděl příběh o přízračném psu, který vystoupil z dávných baskervillských legend a ohrožuje současné aristokraty!
Jenže pokud jste měli pocit, že příběh znáte, a tudíž Vás nemůžeme ničím překvapit, tak se možná mýlíte. Doylův román se nám totiž stal odrazovým můstkem k vlastnímu  příběhu z temných Dartmoorských blat.
Nechceme vás děsit, chceme vás bavit.
Třeba netradičními možnostmi využití páry, vznikem originálního varhanního opusu či  vlivem Čechovových dramat na lidskou psychiku.
Možná jsme trochu nekorektní, ale proč ne. Ač byli v dobách Sherlocka Holmese muži gentlemany, v mnoha záležitostech si nebrali servítky. Jsme přeci v roce 1895,
a kdo ví, co nás ještě čeká?
 
Doufáme, že se budete dobře bavit a odcházet s jistotou, že na každý problém lze najít řešení.
Jak prosté, milý Watsone! Že?

Hrají:
Sherlock Holmes: Tomáš Musil
John Watson: Pavel Mareček
Henry Baskerville: Martin Drahovzal
dr. Mortimerová: Eva Koberová
John Stapleton:  Lukáš Dědek
Beryl Stapletonová: Barbora Manglová
Olga: Hana Gabrielová
Anna-Marie: Kateřina Škrétová
Milton, Eržika: Lada Austová
Aranka: Kateřina Nová
***
Světla: Luboš Miřatský
Zvuk: Michal Richter
Výprava: Malé divadlo
Scénář volně na motivy románu
sira A. C. Doyla: Martin Drahovzal
Režie: Martin Drahovzal


 
               MRSŤA PRSŤA Kouřim, e-mail: mrsta.prsta@gmail.com