Dobrý den, milovníci prken, co neznamenají jen jediný svět!
Zdraví vás mladý divadelní soubor Mrsťa Prsťa z Kouřimi a přeje vám příjemné chvíle listování našimi stránkami. A najdete-li někdy cestu i na naše představení, tak i dobrou zábavu!

Další soubory působící společně s MP


Mrsťa Prsťa Dram /a tak../
Věkově nejmladší soubor působící na kouřimské scéně společně s Mrsťou Prsťou se skládá z desítky studentů ZUŠ Kouřim ve věkovém rozpětí od 12 do 18 let, kteří pomalu stoupají v pomyslném žebříčku divadelních dovedností a hravosti. Na svém kontě mají Dramaťáci již několik divadelních pásem /"Andělové, zubaři a ouřednice", "Ještě než vám klesnou víčka"/, westernovou parodii Od La Platy k Fergussonu 2.,  dell´artovou Studentskou komedii či pohádku Lakomá Barka. V současnosti část z nich pracuje na crazy komedii Čajový dýchánek a část lehce koketuje s pravidly Improvizační ligy. Dramaťáci společně s ostatními soubory sdruženými pod hlavičkou Mrsti Prsti spoluorganizují festival Kouřimské Podivování i Zámecká prkna a účastní se exteriérových akcí pořádaných Mrsťou Prsťou.

 
MDK
Něco více o souboru MDK
Jde o volné sdružení herecky závislých dramaturgů, učitelů, právniček, hasičů, žen na mateřské a studentů z různých souborů působících od Prahy přes Kouřim po Kolín /tedy v dřívějším Kraji Kouřimském – lat. Circulus Caurzimensis/.
Ti všichni tvoří volně otevřený soubor MDK /"Malá Divadelní Kumpanie"/ a sdružují je především dvě věci - osoba režiséra a pachatele scénářů tohoto sdružení Martina Drahovzala, a také proslulý Kinosál v malebném městě Kouřimi, kde má soubor nyní své materiální zázemí i prostor pro nezávislé zkoušení. Protože jsou obě tyto věci vlastní i zdejšímu mateřskému souboru Mrsťa Prsťa, není divu, že spolu tyto divadelní subjekty těsně spolupracují a herecky si vypomáhají, aniž by jeden druhému jakkoliv konkurovali. Naopak. Ze společné práce vyšla v minulosti řada úspěšných exteriérových představení, která lze připsat na konto MDK - "Vinaři", "Má krásné nohy! vykřikla mladá dáma", "Radslav, kníže zličské", " Bylo nás 5", "O záletném faráři a krásné pekařce", "Kmochovy inspirace", „U cíle!“ a další. Společně také organizují exteriérové akce Sen noci kouřimské, Oživlé obrazy dob minulých /Kolínské legendy, Barokní Kouřim, Secesní Kouřim/,  festival studentského divadla Zámecká prkna Kolín a v roce 2019 přibyly ještě noční prohlídky na zámku Kačina „Chotkovské divadelní variace“.
Z velkých představení je třeba zmínit černou komedii podle filmu "Válka Roseových“, kterou od konce roku 2015 uvádí soubor po rozsáhlých úpravách nejprve pod názvem „Dokud vás smrt nerozdělí!“ a posléze i pod originálním názvem. S touto komedií soubor na jaře 2016 zvítězil na přehlídce Sněhový Brněnec a odvezl si řadu ocenění za herecké výkony, výpravu i režii a postoupil na nár.přehlídku ve Vysokém n.Jizerou, kde opět herecky i režijně bodoval a byl doporučen na Jiráskův Hronov 2017.
V roce 2018 měla premiéru autorská crazy komedie inspirovaná románem Brama Stokera a béčkovými horory „Zločin na Lipnici aneb Dracula is back!“, s níž soubor MDK přicházejí k vám.


Sněhový Brněnec 2016
O víkendu 9.- 10. dubna vyrazil soubor MDK na krajskou přehlídku Sněhový Brněnec, aby zdejšímu publiku představil svou rozvodovou černou komedii "..dokud vás smrt nerozdělí!". První přehlídka tohoto druhu pro soubor a hned veliké a radostné překvapení. Díky báječným a vstřícným organizátorům a skvělému publiku v plném sále se všem hercům hrálo přímo královsky, což se odrazilo zpětně jak na diváckých reakcích /upřímný smích a potlek po každé odehrané scéně / i večerním hodnocení odborné poroty v čele s prof. Mgr. Františkem Laurinem.
Nedělní vyhlášení výsledků bylo proto euforickou jízdou smrští získaných cen:
Čestné uznání:
- Eva Koberová (Divadlo MDK Kouřim) za herecký výkon v inscenaci „...dokud vás smrt nerozdělí!“
- Lukáš Dědek (Divadlo MDK Kouřim) za herecký výkon v inscenaci „...dokud vás smrt nerozdělí!“
Ceny:
Cena  za herecký výkon Ondřeji Hamplovi (Divadlo MDK Kouřim) v inscenaci „...dokud vás smrt nerozdělí!“
Cena  za herecký výkon Ladě Austové (Divadlo MDK Kouřim) v inscenaci „...dokud vás smrt nerozdělí!“
Cena za režii Martinu Drahovzalovi (Divadlo MDK Kouřim) – inscenace „...dokud vás smrt nerozdělí!“
Cena Divadlo MDK Kouřim za výpravu v inscenaci „...dokud vás smrt nerozdělí!“
Cena souboru Divadlu MDK Kouřim za inscenaci hry „...dokud vás smrt nerozdělí!“
Cena za inscenaci - Nominace na KDP :  DIVADLO MDK KOUŘIM – inscenace „... dokud vás smrt nerozdělí!“

Děkujeme divákům, kteří nás podpořili, děkujeme organizátorům, kteří se o nás starali a děkujeme sami sobě, že jsme to takto zahráli.
A těšíme se na podzim do Vysokého nad Jizerou
.


2018
"Zločin na Lipnici aneb Dracula is back!"
Od jara 2018 hraje soubor MDK autorskou komedii, která volně parafrázuje jak známý román Brama Stokera, tak tzv. "béčkové" horory, v nichž se vždy parta mladých lidí někam vydá, aby zjistila že zpět se vrátí jen ti nejodvážnější /nejkrásnější, nejcharismatičtější, nejlépe placení atd. - vyberte si dle libosti/. A o čem, že to brakový příběh autora a režiséra Martina Drahovzala je?
 
Kdysi...na transylvánský hrad přijíždí právník Jonathan Harker, aby zprostředkoval koupi domu v Londýně pro podivínského hraběte Draculu. Netuší však, že se jeho služební cesta stane nečekaně kousavou...

Včera...na český hrad Lipnici přijíždí parta divadelníků, aby tu natočila amatérský film inspirovaný Stokerovým románem Dracula. Jenže nikdo z nich netuší, že realita onoho podzimního víkendu bude nakonec zubatě jiná...

Dnes ..se vážení diváci nebude konat žádný umělecký happening, dnes půjde o čirou zábavu. Nekomplikovanou a lehce stravitelnou, po níž rozhodně nebudete mít těžký večer. Snažíme se poctivě vyjít vstříc všem požadavkům dnešní doby, aby umění bylo prosté až bezduché /u některých postav naší hry to platí doslova/, ale přesto nepostrádalo tolik žádané prvky hororové či erotické, povinně vyváženou genderovou korektnost, nezbytnou politickou satiru, pseudoreálný pohled na svět dnešních mladých lidí a stopy Daniela Hůlky.
Naše komedie je tzv. „autorská“ a byla napsána našim mladým hercům „na tělo“, aby se konečně mohli do něčeho pořádně zakousnout a dostali příležitost předvést své vlohy i nadšení ve velkých rolích. Budiž jim ke cti, že se s oním úkolem perou srdnatě, nemilosrdně a do poslední kapky krve.
Zda se jim to daří, ale musíte posoudit sami...
PS: Možná znáte černobílý film z roku 1971 „Hrabě Drákula“ s Iljou Rackem natáčený také na Lipnici. Jistá podobnost s naší hrou není čistě náhodná…

Hrají:
Bára / Mína: Barbora Manglová
Hanka / Lucy: Hana Gabrielová
Terka / Upírka: Tereza Benešová
Eva / van Helsink (ová): Eva Koberová
Tom / Jonathan: Tomáš Musil
Kentán / Seward: Pavel Mareček
Martin / Dracula: Martin Drahovzal
Kastelán: Lukáš Dědek
***
Zvuk: Luboš Miřatský
Světla: Kateřina Škrétová
Kulisy: Nikola Suchová     
Scénář a režie: Martin Drahovzal
***
                                            


 
               MRSŤA PRSŤA Kouřim, e-mail: mrsta.prsta@gmail.com