Dobrý den, milovníci prken, co neznamenají jen jediný svět!
Zdraví vás mladý divadelní soubor Mrsťa Prsťa z Kouřimi a přeje vám příjemné chvíle listování našimi stránkami. A najdete-li někdy cestu i na naše představení, tak i dobrou zábavu!
IMG_6126%20pro%20www.jpg
Juniorský Špit Bodoval v Sadské
Na soutěži Klicperovy dny v Sadské 2016 opět zabodovala další inscenace Mrsti Prsti, tentokrát jeho Juniorské části - bankovní komedie Sbal Špita a vypadni. Čestné uznání za hudební složku si odnesl režisér Martin Drahovzal, čestné uznání za svůj energický herecký výkon v roli tichého účetního Špita získal Tomáš Milbach a hlavní žeskou hereckou cenu získala Veronika Růžková za svou neopakovatelnou kreaci učitelky matematiky Žizel Sen Klérové. "Pět melounů je prostě málo..." Bravo!!!
%C5%A0pit%20Sadsk%C3%A1%20duben%202016%20-%20barva%20www.jpg
Vzhůru do Sadské na Klicperovy divadelní dny
Za Špitem a bankovní crazy tentokrát do Sadské.

Naše lehká retro komedie a o dvou slečnách přepadajících banku plnou nejen peněz, ale především prapodivných individuí, jimž vévodí učitelka matematiky a zmatený účetní přináší kouzlo bláznivých francouzských komedií 60. let tentokrát na jevišti divadla v Sadské, kde bude "Sbal Špita a vypadni!" uvedeno na zahájení přehlídky Klicperovy dny v Sadské ve středu 6. dubna od 19.30. Máte-li čas a chuť, přijďte se pobavit s přáteli... 
Sbal%20Spita%20a%20vypadni%20%C4%8C_brod%20-%20pro%20www.jpg
Českobrodské balení holek a Špita
Naši bankovní crazy jsme si tentokrát "střihli" v Českém Brodě na pozvání SOŠ Liblice, které nás už v minulosti hostila s Mazaným Filipem. Naše dámské lupičky si sice z českobrodské banky neodnesly mnoho "chcechtáků", ale rozchechtané publikum si očividně odneslo spoustu zážitků. My z jeviště ostatně taky...
Takže díky libličtí profesoři a studenti!!!
 
Povyk%20plak%C3%A1t%20Vy%C5%BElovka%202016%20pro%20www.jpg
Na Vyžlovku za Shakespearem!!
Shakespearovký rok pokračuje a Mrsťa Prsťa veze svého "šejkspíra" za Mnoha povyku do hotelu Praha na Vyžlovku. Kdo nemá v sobotu 5. března večer o zábavu postaráno, ať neváhá a najde si nás. Nebude litovat!
Povyk na Zámeckých prknech
Festival studentského divadla? Tam nesmí Mrsťa chybět!
Další ročník nesoutěžní přehlídky studentských divadel středočeského regionu je opět tu a Mrsťa Prsťa je opět v roli spolupořadatele /hlavním pořadatelem je Dům dětí a mládeže v Kolíně/ a zároveň čestným inspirativním hostem festivalu.
Na programu budou představení různých žánrů a různých divadelních seskupení a mnohé slibují nevšední zážitek. Zejména Improvizační liga, kdy se divadlo hraje jako sportovní utkání, je v Kolíně věcí dosud neviděnou. Porota má opět v čele herce Ondřeje Kavana /Divadlo v Řeznické, TV seriály/ jehož ochotnický soubor bude druhým hostem přehlídky.
Od 19. 00 se ale příznivci svérázného humoru Mrsti Prsti mohou těšit na jeho nejnovější komedii z pera slavného Alžbětince sira Williama S. "Mnoho povyku pro nic", která již druhý rok s velkým úspěchem cestuje po celé republice a s níž Mrsťa Prsťa vyhrál národní přehlídku KDP 2015 ve Vysokém nad Jizerou a míří s ní letos na Jiráskův Hronov 2016.
Takže neváhejte a přijďte se pobavit nejen s přáteli.
%C4%8Casov%C3%BD%20program%20Z%C3%A1meck%C3%A1%20prkna%202016.pdf
Sbal Špita v Kouřimi a vypadni!!!
Zveme Vás na první reprízu naší zběsilé bankovní komedie, která vás ani uprostřed mrazivé zimy nenechá chladnými. V Kouřimském kinosále v pátek 5. února 2016!
%C5%A0pit%20Kou%C5%99im%20%20%C3%BAnor%202016%20www.jpg
Sbal Špita v Kouřimi a vypadni!!!
První repríza naší zběsilé bankovní komedie, v níž nic není takové, jak by se na první pohled zdálo. Jde přeci o prachy a ty kazí každý charakter!!! Ale vy se přitom budete především bavit! Přijďte se v prvním mrazivém únorovém pátku zahřát mrsťovským humorem..:-)
plak%C3%A1t%20final%20%20color%20-%20Lou%C5%88ovice%20pro%20www.jpg
Mnoho povyku u Huberta?
To rozhodně!!! Když totiž don Pedro a celá ta jeho kumpanie přijede do Louňovic, aby tu sehrála ten svůj šejkspírovskej tyjátr, bude to pořádná patálie! Ještě že je vždy ve střehu připraven pomáhat a chránit charakterní kapitán Dagobert a jeho sehraná pouliční milice, která jediná dokáže zachránila co se dá! Hlavně rozváhu!!!
Tak neváhejte a přijeďte se na to v adventní sobotu 12. prosince podívat do Louňovic /za Kostelcem n.Č.l./.
%C5%A0pit%202015%20B%20pro%20www.jpg
Obnovená premiéra bankovního přepadení!!!
Závěr již 9. ročníku hudebně-divadelního festivalu Kouřimské poDIVování nemůže patřit nikomu jinému než domácímu Mrsťovi Prsťovi. Jeho "juniorská" část oprášila k vaší potěše a zábavě svou bláznivou komedii, v níž se přepadávají banky a střílí o sto šest. Takže si navlečte na hlavu ponožky a vzhůru pro peníze...!!!
Plak%C3%A1t%20K%C3%A1men%20-%20%C4%8C_Brod%202015%20pro%20www.jpg
Šílená upírsko-gangsterská crazy v Českém Brodě? Jistě! Divadelní palbu při slavnostním otevření zdejšího Kulturního centra nemůže zajistit nikdo jiný než Mrsťa Prsťa Kouřim. Kdo jste ještě neviděli, jak na jevišti umírají v palbě koltů proklatě nízkých upíři, detektivové, mniši či úřednice, neváhejte a přijďte se pobavit s přáteli!!!
Mnoho povyku pro Mrsťu
Velkým úspěchem skončilo vystoupení Mrsti Prsti na XLVI. ročníku Národní přehlídky venkovských divadelních souborů ve Vysokém n. Jizerou. Netradičně pojatá nscenace Mnoho povyku pro nic vzbudila velký ohlas nejen u publika, ale také u odborné poroty. Výsledkem je Čestné uznání Lence Auterské za dvojroli spanilé Héry a rozumbrady Huga, Cena pro Martina Drahovzala za ztvárnění dvojčat Dona Pedra a Dona Juana, Cena pro Tomáš Milbacha za role Claudia a Dagoberta, Cena souboru za Inscenační koncept, Cena souboru za scénografii a především Hlavní cena přehlídky souboru Mrsťa Prsťa za inscenaci Mnoho povyku pro nic. A to nejlepší na závěr: představení Mnoho povyku pro nic bylo nominováno do programu Jiráskova Hronova 2016! Pod Krakonošovým dohledem se tedy Mrsťovi nebývale zadařilo a už se těšíme na premiérové setkání s panem Aloisem ;-).
 
Archiv článků »
Pl%C3%A1t%20Podivov%C3%A1n%C3%AD%20X%20pro%20www.jpg
A je to tady...další ročník Kouřimského poDIVování jest tu. Tak neváhejte a přijďte se pobavit s přáteli. Od černé komedie "Válka Roseových" přes pohádku o království na kolečkách a koncert herce Martina Písaříka po mrsťácko-juniorskou klasiku "Sbal Špita a vypadni!".
nev%C4%9Bsta%20u%20Va%C5%A1ingra.jpg
Chcete ještě zažít poslední závan divadelního léta? Ve čtvrtek 17. září dáváme v originálním divadelním prostoru Zahrada naši originální duchařinu Mrtvá nevěsta. Zážitek nad zážitky. Humor, tanec a kouzla iluzorní. Kdo nezažil, neuvěří. V případě opravdu záhrobního počasí se představení přesune do kinosálu.
749oJLE504WskzZnSeKxSvRsrkbGYQkGqa38r-jqULQ5gqeSoB17bIHUi54N4BeqqOyjthY.jpg
Již tento víkend na renesanční tvrzi v Nebovidech spustíme Mnoho povyku /pro nic/. Komediantské představení Shakespeara na nádvoří zdejší tvrze pod hvězdami a pouze v případě opravdu velkého deště v horním patře špýcharu/ by vás mělo dobře pobavit.
plak%C3%A1t%20Valmont%20Kutn%C3%A1%20Hora%202015%20www.jpg
MRSŤA PRSŤA SLAVNOSTNĚ OTVÍRÁ
Nenechte si ujít slavnostní uvedení jednoho z nejlepších "mrsťovských" titulů, kterému se dostalo té cti, že bude zahajovacím představením nově rekonstruované scény v divadle v Kutné Hoře. Takže "high society" nejen na jevišti, ale i v hledišti, a vy můžete být přitom a připít na zdar nové divadelní scény i našeho novátorského souboru. A protože je Mrsťa vždy plný překvapení přivítá na tento večer do svých řad i přátelskou "výpomoc" z řad profesionálů a roli rytíře Dancenyho svěří skvělému Ondřeji Kavanovi, jehož jste mohli vidět mj. v představeních souboru Veselé skoky, Divadla pod Palmovkou či nejnověji po boku V. Cibulkové v dramatu "Leni" v Divadle v Řeznické. Přijďte, neboť takto jste nás ještě neviděli...
unnamed.jpg

ZMĚNA!!! KVŮLI DEŠTIVÉMU POČASÍ JE PŘEDSTAVENÍ PŘELOŽENO NA ZÁŘÍ - TERMÍN BUDE VČAS UPŘESNĚN
Pojďte s námi strávit večer v originálním prostoru, kde po širým nebem zazní nejen dobrá muzika, ale především tu sehrajeme po kratochvíli přítomných diváků naši nesmrtelnou Mrtvou nevěstu. Ptáte se kde? Na alternativní divadelní open air scéně v Kouřimi v těsném sousedství chrámu sv. Štěpána. Již v úterý 18.srpna od 21.00.
Plak%C3%A1t%20K%C3%A1men%20Kou%C5%99im%20%C4%8Derven%202015%20-%20www(1).jpg
Měsíční kámen aneb zběsilá parodická jízda a la Q. Tarantino. Kdo ještě neviděl, neměl by si nechat ujít, kdo již viděl měl by přijít zas. Mexikánci, gangsteři, upíři, taoističtí mniši, lascivní pokojské a záhadné knihovnice, agenti FBI a potoky umělé krve...co byste chtěli k zábavě víc? 
Přijďte se pobavit s přáteli...:-)
 
Povyk%20plak%C3%A1t%20final%20-%20black%20Pla%C5%88any%20%C4%8Derven%202015%20www.jpg
Povyk v Plaňanech? A podle Shakespeara? Komedie? Hraje Mrsťa Prsťa? No to musíte vidět!!!
/jako open air - či v případě počasní nepřízně uvnitř kostela u Husova sboru/ slavná komedie v ještě slavnějším "mrsťa-prsťáckém" podání. Budete se bavit. Dozajista. Ale musíte přijít...:-)

 
Plak%C3%A1t%20Velocipedist%C3%A9%202015%20bar%20-%20pro%20www.jpg
Kouřim 6.června  2015 večer...nasedněme na kola vyražme za Emou Destinovou...její ztracená a námi zázračně nalezená hra U cíle! za to stojí...!
Pozvánka na Muzejní noc v Kouřimi 6.června
V rámci Muzejní noci 6. června Mrsťa uvádí: Spiritisté, velocipedisté, ostrostřelci a Ema Destinnová
 
Kostýmovaná procházka Kouřimí na sklonku 19. století se započne v 21:00 v městském parku Na hradbách (vedle kostela sv. Štěpána). Uvidíte slavnostní otevření budovy muzejní, stanete se svědky spiritistické seance, navštívíte lékárnu a k vidění toho bude ještě mnohem víc. Všichni jsou srdečně zváni.
V Sadské červená bere!
Mrsťa zabodoval v Sadské
Velkým úspěchem pro náš soubor skončilo vystoupení na 17. ročníku regionální postupové přehlídky Klicperovy divadelní dny v Sadské. Inscenace Mnoho povyku pro nic se zde trefila do vkusu publika i odborné poroty s předsedkyní Mgr. L. Lázňovskou. Výsledkem jsou tři hlavní ceny:
Martinu Drahovzalovi za scénář a režii
Kolektivu divadla Mrsťa Prsťa za scénografii
a především Hlavní cena za nejlepší inscenaci a zároveň nominace na národní přehlídku Krakonošův divadelní podzim ve Vysokém n. Jizerou.
Na výpravu za Krakonošem se pochopitelně těšíme a věříme, že naší neklasické klasice v horském prostředí nedojde dech :-).
A takto popsala Předasedkyně poroty L. Lázňovská naše představení v Amatérské scéně:
Soubor Mrsťa Prsťa při ZUŠ Kouřim a jejich úprava Mnoho povyku pro nic W. Shakespeara. Mrsťa Prsťa respektive jeho principál Martin Drahovzal na podkladě této klasikovy komedie napsal vlastní scénář, který zachovává všechny dějové linie a tematické roviny, avšak strukturu inscenace, herecké i výtvarné prostředky posunul do žánru téměř jarmarečního divadla. Život je hra a nesmí se brát tak vážně. To je její poselství. Tato hra má řadu podob. Začíná jako karetní hra, každá postava je označena kartou, nemají ji pouze ti, kteří rozdávají. Mezihra má podobu cirkusové pseudoshow. Na tento styl odkazuje i kostýmování a řazení jednotlivých scén, které můžeme chápat jako čísla. Hraje se zřetelnou nadsázkou, která má rozpětí od razantní stylizace Drahovzala ve dvojroli bratrů až po jemnější prostředky jiných figur s také zřetelným kontrapunktem. Inscenace je nepopisná, využívá např. prostředků maňáskové rakvičkárny, slovní a pohybové komiky včetně pohybových gagů. Inscenaci výborně dotváří scénografické řešení (jediný scénický objekt dveře zároveň ve funkci oken, které připomíná inscenace Draku Josefa Krofty).
Klicperovy dny v sadské 2015
Mnoho povyku v Sadské
V pátek 10. dubna od 19.00 rozvíří hladinu poklidných vod městečka Sadská velké povykování Mrsti prsti, neboť ten na další ročník zdejší regionální přehlídky přiváží svou karetně nekorektní komedii od velkého sira Williama S/hakespeara/...Mnoho povyku pro nic. Věříme, žo to bude tentokrát mnoho povyku pro něco...a Vy jste na tento barevný komediální kus srdečně zváni.
Valašské křoví 2015
O prvním březnovém víkendu vyrazil Mrsťa na tradiční pouť do Slavičína
Postupová přehlídka amatérského divadla Valašské křoví 2015 se již pošesté neobešla bez účasti našeho souboru, a byla to účast tuplovaná. Páteční podvečer patřil inscenaci Mnoho povyku pro nic, čili servírovala se klasika v cirkusovo-karetní úpravě. Před sobotním polednem se potom jeviště začalo podezřele hemžit upíry, zabijáky či dredaři v kutnách, jen loupeživí pochůzkáři naštěstí zůstali mimo obraz a vysílání rozhlasové stanice Mondega tak mohlo olemovat gangstersko-upírskou parodii Měsíční kámen. Odborná porota v čele s režisérem M. Schejbalem naše počínání ocenila takto:
Mnoho povyku pro nic - čestné uznání za svébytný inscenační pokus o jevištní ztvárnění Shakespearovy komedie
Měsíční kámen - čestné uznání pro M. Drahovzala za režii a čestné uznání souboru Mrsťa Prsťa J´s za inscenaci
                          - cena souboru za dramaturgii inscenace
Představení Měsíční kámen bylo doporučeno do programu celostátní přehlídky studentských divadelních souborů Mladá scéna Ústí nad Orlicí.
Vítezem přehlídky se stal soubor Slovanský tyátr Olomouc s inscenací Naši furianti, představení jsme měli možnost shlédnout a bylo opravdu vynikající. Gratulujeme všem oceněným.
Měsíční kámen - na přehlídce Zámecká prkna v Kolíně
sobota 28.února od 19.30 hodin
První repríza nejnovější komedie Mrsti Prsti J's, a to hned v Kolíně jako součást přehlídky studentského divadla Zámecká prkna. 
Parodický akční žánr neumírá...jako jediný v této třeskutě nabité jízdě špinavým Mexikem. Přidejte se k nám a užijte si pravou a nefalšovanou gangstersko-upírskou tortillas. Společnost vám bude dělat honorace nejzapadlejšího města na světě Santa MOndegy - zabijáci, barmani, děvky, upíři, knihovnice a agenti FBI. A možná přijde i otec Tao, který se netají svými taoistickými názory! Jo a v koutě zdejšího jediného baru Tapioka leští na pouzdře od kytary svůj revolver i kompaněro Tarantino...
Neváhejte a přijďte!!!

Fotografie z představení od našeho guru a fotografického mága Jirky Širce.
Plak%EF%BF%BDt%20Povyk%20%EF%BF%BDnor%202015%20Kou%EF%BF%BDim%20pro%20www.jpg
Je to tady, je to tu!!
Teatro grando Šejkspíro vám v první reríze přináší karetně nekorektní komedii z péra velkého Alžbětince o lásce, zradě, pomluvě a policejní blbosti. A možná přijde i Kašpárek. Nebojte se vyrazit si na "kultůru", vaše bránice potřebují v dnešním temném světě rozhýbat! V prvním letošním představení Mrsti Prsti a první repríze jeho nového komediálního kusu! 
Povyk%20plak%EF%BF%BDt%20final%20%20color%20%20pro%20www.jpg
Mnoho povyku pro nic?
Druhá premiéra Mrsti Prsti se řítí na diváky! Klasika v neklasickém hávu! Sir William ve světě karet! 
Cirkuso Grando Šejkspíro v tutti bene špektáklu! Láska néni páska, pomluva néni výmluva a smrt néni šprt! Kdo nevěří ať tam běží! A lupeny na tuto tutti bene atrakci dopřédu lískne! /na adreso týhle compánio mrsta.prsta@gmail.com/.
Komédia néni finýta!!!
Plak%EF%BF%BDt%20K%EF%BF%BDmen%20-%20pro%20WWW.jpg
Premiéra Měsíčního kamene
První letošní premiéra na obzoru!
Měsíční Kámen je velkolepá jízda špinavým Mexikem. Společnost vám bude dělat místní honorace - zabijáci, barmani, děvky, upíři, knihovnice, agenti FBI a otec Tao se netají se svými taoistickými mnichy. Jo a v koutě leští na pouzdře od kytary svůj revolver i strýc Tarantino...
Podivovani%202014%20-%20pro%20WWW.jpg
Podivováni číslo VIII. finišuje - neváhejte a přijďte na poslední dvě premiéry!!!
Tajemný hostinec v Sadské

V dubnu jsme už tradičně na Klicperovy divadelní dny do Sadské vyslali své nejnovější představení, kterým byl tentokrát Hostinec U Létavého draka, a doufali, že tajná chodba i letos povede až do Vysokého. Slovutná porota se nicméně rozhodla nominaci na Krakonošův divadelní podzim neudělit. I tak Junioři vybojovali hned tři čestná uznání; pro celý soubor za scénografii a výběr hudby, poslední z nich pak putovalo do sbírky Martina Drahovzala za roli hraběte de Saint Alyre.
Mrsťa tímto děkuje divákům, kteří nás přišli podpořit, a neméně také "přátelům v nouzi": Michalovi, za to že nám ochotně svítil, a Péťovi alias monsieuru Droqvillovi, jehož umění vydávat se za někoho jiného bylo tímto představením posunuto ještě o stupeň výš.

Tajemství hostince U Létavého draka odhaleno
Premiéra Hostince!!!

Pro účely očekávané premiéry, která každoročně korunuje kouřimské poDIVování, Mrsťa tentokrát sáhl po novele irského romantika J. T. Sheridana Le Fanu, mistra  hrůzostrašné povídky i napínavé detektivky, který dokáže oba žánry vyvážit s takovým umem, že hranici mezi nimi rozpoznáme jen stěží! Kam znenadání mizejí hosté, ubytovaní v rohovém pokoji? Jaké tajemství střeží místní hrobník? Je radno důvěřovat nejbližšímu příteli? Je láska skutečně všemocná? Mladý a bohatý anglický šlechtic přijíždí do Francie těsně po svržení Napoleona a než se stačí rozkoukat, už je tu osudová žena, první hrdinský čin a větší dobrodružství, než v jaké kdy sám doufal!
Hostinec U Létavého draka byl nicméně jedním velkým dobrodružstvím i pro Juniory, kteří díky němu porušili několikaletou řadu lehkých komedií a pro tentokrát se pokusili jít docela jiným směrem. Jak se jim to podařilo, posuďte sami.

Děkujeme všem divákům, kteří i přes nepřízeň prosincového počasí dorazili do kinosálu, aby nám pomohli odhalit temné tajemství zájezdního hostince U Létavého draka.

"Hra ještě neskončila": VII. ročník PoDIVování zahájen!
VII. ročník podzimní přehlídky PoDIVování 2013 je zahájen. První listopadovou sobotu se o to postaraly publiku již dobře známé Valmontovy nebezpečné známosti. Přesto si i tentokrát našlo do divadla cestu početné obecenstvo (do plného sálu zbývalo jen pár míst) včetně mnoha takových, kteří dosud byli Mrsťou nedotčeni. Novinku, která nás bude provázet po celou dobu festivalu, představuje takzvaný "prubířský knoflík" čili anonymní divácká anketa. Letos poprvé návštěvníci nebudou odkázáni na komentáře v zákrytu foyer, alébrž konečně mohou svůj názor projevit veřejně, a sice prostřednictvím vhození připraveného knoflíku do jedné z hlasovacích nádob. Díky tomu můžeme hrdě říci, že Valmont si v diváckých očích vedl velmi dobře. Děkujeme Vám!
V Krkonoších se urodilo
Junioři si se svým Deadlinem  z Krakonošova divadelního podzimu 2013 ve Vysokém nad Jizerou přivezli čestné uznání za scénář a apelativní jevištní výpověď inscenace (ať už na milé porotce apelovalo cokoliv, máme z toho radost). Veronika "Růža" Růžková si odvezla cenu za herecký výkon v roli nonkonformní matky-umělkyně Perly, zatímco Tomáš Milbach dostal čestné uznání za herecký výkon coby podivínský golfista Zoltán.
Více informací včetně oficiální porotcovské kritiky najdete jako vždy ve festivalovém Větrníku na následujícím odkazu (za dočasné technické výpadky na webu včetně zlobivého hypertextu se omlouváme): www.kdpvysoke.cz/data/vetrnik/2013/v_8.pdf.


              
               MRSŤA PRSŤA Kouřim, e-mail: mrsta.prsta@gmail.com