Dobrý den, milovníci prken, co neznamenají jen jediný svět!
Zdraví vás mladý divadelní soubor Mrsťa Prsťa z Kouřimi a přeje vám příjemné chvíle listování našimi stránkami. A najdete-li někdy cestu i na naše představení, tak i dobrou zábavu!
PoDIVování 2008


 Během října a listopadu kinosál Na Střelnici nezvykle ožil a již podruhé poskytl zázemí divadelně-hudebnímu festivalu – Kouřimskému poDIVování, který zorganizovalo město Kouřim společně s divadly Mrsťa Prsťa a Junioři.   

 Ještě před samotným začátkem akce jsme upozornili na letošní novinku – předprodej zvýhodněných permanentek se zajímavými bonusy – kterou využilo celkem 21 lidí a zajistili si tak své sedadlo na celou akci. Krom toho jsme také pokusně zavedli místenkový systém, aby se diváci mohli před představením v klidu občerstvit a nemuseli se stresovat, zda na ně zbude volné místo.
Již tradičně mohli nedočkaví diváci před každým představením navštívit naše malé občerstvení, vypít si kávu či vínečko se svými přáteli a ochutnat dobrůtky z kuchařské dílny našich šikovných maminek a babiček.

  Letošní ročník hostil 5 divadelních souborů a 1 hudební skupinu. Zahajovacího výkopu se ujal soubor kouřimskému publiku dobře známý a velmi oblíbený – Malé divadlo Kolín. Herci představili crazy travičskou komedii Je libo dát si čaj?, kde nikdo a nic není normální. Představení sršelo energií a odehrávalo se v neskutečném tempu střídání hereckých akcí a gagů. Z publika se ozýval hlasitý smích a soubor byl několikrát oceněn spontánním potleskem 153 diváků na otevřené scéně.

 Druhé představení bylo určeno především dětem. Slunečné nedělní odpoledne ještě více prozářila a zpříjemnila pohádka oceněná na mnoha soutěžích a přehlídkách Měla babka čtyři jabka v podání nováčka festivalu – divadelního souboru Vojan z Libice n. Cidlinou. Na malé diváky čekalo hned několik překvapení. Jednak místo očekávané jedné pohádky děti viděly hned čtyři, z nichž největší úspěch sklidila ta O veliké řepě, a také si po představení mohly pohladit roztomilé neživé herce – plyšové loutky zvířátek.

 Na třetí představení jsme vsázeli tzv. divokou kartu, ovšem role favorita co do návštěvnosti se bohužel nepotvrdila. Hra Sextánky Ženského amatérského spolku Homole přilákala „pouze“ 98 diváků, přestože je to jedno z nejlepších představení, které letos na české amatérské scéně vzniklo. Sextánky zabodovaly nejen na krajských, ale i na národních soutěžích a dostalo se jim uznání nejvyššího – účasti na letošním Jiráskově Hronově. V Kouřimi se potvrdilo, že zcela právem. Šarmantní a sympatické dámy vtrhly na jeviště s nasazením a získaly si diváky od samého začátku. V romantické komedii nechyběla lehce parodická rovina a tedy i nadhled a um dělat si legraci sám ze sebe, krásní muži, koketní dívčiny, tanec i zimní sport.  Zpívaly se koledy, diváci dostali ochutnat vánoční cukroví a navíc se jim podařilo v průběhu představení společnými silami doručit dopis až do Paříže, čímž se postarali o očekávaný happyend.

 Ve čtvrté festivalové části došlo ke změně žánru a kinosálem se rozezněla hudba. Hlavním aktérem večera se stala kolínská folkrocková skupina Zavětrem a její autorská tvorba. Kapela představila písničky jak pomalé a romantické, tak ty poněkud drsnějšího ražení. Úspěch zaznamenaly sólové pasáže hrané na saxofon, ale také doprovod na počítačovou klávesnici. Texty byly inteligentní, nápadité a leckdy i vtipné. Koncert utekl jako voda.

 Pátý bod programu vyplnilo maršovické divadlo Zornice a klasický titul Liduška, který se při vzniku představení nechal inspirovat Muzikantskou Liduškou od Vítězslava Hálka. Provedení, stejně jako hra, bylo tradiční. Milovníci klasiky si určitě přišli na své, přičemž i zbytek publika mohl zhlédnout zase trochu jiný typ divadla, než na jaký jsme zvyklí.

  Závěr festivalu patřil již tradičně domácímu souboru Mrsťa Prsťa, který bohužel nestihl připravit novou hru, tak uvedl třetí kouřimskou reprízu hry Mrtvá nevěsta. K našemu milému překvapení o titul projevilo zájem 140 diváků. Doufáme, že poněkud „mrtvý příběh“ diváky příliš „neotrávil“ a že jsme dokázali namíchat peprný koktejl zábavy, jež diváky dokázal během večera příjemně osvěžit a naladit. Na konci představení nám byly předány krásné dárky od města Kouřim a šek v hodnotě 10.000Kč. Tyto peníze jsou od některých členů Rady města, zastupitelů a členů komisí, jež svůj plat za tyto funkce věnují na financování zájmových činností v Kouřimi.

 Mockrát děkujeme za dárky i za  poskytnuté peníze určené k rozvoji naší divadelní činnosti.Fotogalerie
               MRSŤA PRSŤA Kouřim, e-mail: mrsta.prsta@gmail.com